فروش مخدرهای "دراگون" و "دتا" در عطاری ها

ه گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ابتکار، در طول مدتي که اين قرص ها به صورت آزاد عرضه شد شهر را به تسخير در آورد نيت پشت اين اقدام به نظر خير خواهانه مي آمد کمک به افراد درگير اعتياد براي کنار گذاشتن اعتياد به مخدر، در سال هايي که ماده اي به اسم کراک شهر را به وحشت انداخته بود. اما با مشخص شدن عواقب عرضه آزاد قرص ترامادول و تبديل شدن اين مسکن به شاخه مهمي از اعتياد در جامعه،عرضه بدون نسخه آن متوقف شد. اما شيوع اين نوع مسکن ها به هيچ عنوان از بين نرفت. قرص هايي که براي درد هاي شديد و کمک به ترک اعتياد ساخته و عرضه مي شوند حالا تبديل به معضلي شده اند که سال هاست قشر وسيعي از جامعه را درگير خود کرده است. جامعه مصرف کننده نيز بسيار وسيع است اما شيوع مصرف بين جوان ها و در نهايت تاسف بين دانش آموزان گوياي خطري ست که کارش از تهديد گذشته است. عطاري يا همان داروخانه سنتي جايي بود براي تهيه عرقي جات و دم نوش ها و خشک بار و.... حالا بسياري از اين اماکن ، چند قلم ديگر به اجناس خود اضافه کرده اند . در بعضي از اين اماکن، قرص هايي دست ساز تحت عنوان قرص ترک اعتياد توسط مغازه داران تهيه و به دست مصرف کنند گان مي رسد. قرص هايي با نام گول زننده گياهي که حالا به شاخه مهمي از اعتياد تبديل شده اند. اين مواد به صورت آزاد به فروش مي رسند و بسياري از مصرف کنند گان با اين خيال که در حال مصرف مسکني بدون عوارض داروهاي شيميايي هستند با مراجعه به عطاري ها جنس خود را تهيه مي کنند. قرص سازي به ظاهر قانوني و آزاد، کسب و کاري پر در آمد.

مراجعه کنندگان قرص ها را به صورت دانه اي يا در بسته هاي چند تايي تهيه مي کنند بعضي اعتياد ديگري ندارند و براي سرخوشي اين قرص ها ي به شدت اعتياد اور را تهيه مي کنند و بسياري از آنها به اميد کنار گذاشتن اعتياد به ترياک يا هروئين و ساير مواد رو يه اين قرص ها مي آورند و بعد از مدتي خبر دار مي شوند که فقط ماده مصرفي خود را عوض کرده اند.اين فروشندگان کارشان خطرات ساقي گري را به هيچ وجه ندارد و مالياتشان را هم پرداخت مي کنند اما اين ماده اي که داخل قرص ها پر مي کنند چيست؟ مراجعه کنندگاني که با نيت کنار گذاشتن اعتياد يا جوان هايي که براي سرخوشي انها را تهيه مي کنند در حال مصرف چه چيزي هستند؟ اين قرص ها که گفته مي شود ابتدا از هند وارد شده اند با نام هاي "دراگون” و " دتا " عرضه مي شوند. و مثل مخدر هاي ديگر حالا در داخل توليد مي شوند. دتا کاملآ مضر براي معده ميباشد وبدليل اينکه سيستم دروني را به هم ميريزد بر روي اعصاب تآثير منفي گذاشته و شخص را دچار ناراحتيهاي اعصاب ميکند و روح وروان بيمار را به هم ميريزد. دتا تآثيرات بسيار بد و خطرناکي بر کليه و کبد دارد و خطرناکترين قسمت اين دارو زماني است که شخص با دتا اقدام به ترک اعتياد ميکند به صورتي که در زمان مصرف دتا موروفين طبيعي بدن از کار ميافتد و چون دتا خود اعتياد آور است شخص به اين دارو معتاد ميشود ولي بعد از مدتي بدن از دتا اشباع شده و ديگر دتا جوابگوي بدن نيست بنابراين چون سم زدائي بطور صحيح انجام نشده حالات خماري خود را نشان ميدهد بيقراري و درد بدن شروع شده و موروفين بدن نيز کاهش يافته و بيمار به ناچار دوباره به مواد مخدر روي مي آورد ولي براي اينکه بتواند بدن خود را به حالت اوليه برگرداند ناچار است که مصرف خود را به سه برابر برساند و اين نتيجهء درمان خودسرانهء اعتياد با دتا بوده و شخص بيمار از چاله به چاه مي‌افتد.

قرص دراگون و دتای هندی دارای ماده ای به نام میراگنین (متیرا گنین ( Mitragynine است

مسله مرگ با قرص های ترک اعتیاد گیاهی به همراه مصرف ترامادول اولین بار در کشور سوئد گزارش شده است در اجساد 9 نفر از کسانی که این دو ماده را با هم در قرصی به نام کریپتوون استفاده کرده بودند متابولیت های ترامادول به مقدار زیادی پیدا شد تحقیقات در سوئد نشان داد که داروهای گیاهی که حاوی ترکیبات کراتوم مثل میراگنین هستند اگر با ترامادول مصرف شوند باعث اوردوز شدن مصرف کننده های ترامادول می شوند ترکیبات گنین در میراگنین با از کار انداختن انزیم پی 450 در کبد سمیت ترامادول را افزایش می دهد .

منابع:سلامت نیوز و دکتر یزدان نیاز

دیدگاه‌ها  

+14 #2 محسن 1395-09-09 21:24
هرروز یه داروی ترک مخدر معرفی میکنن فرداش میگن این دارو چه عوارضی داره انگار مردم ایران موش آزمایشگاهی هست یه روز بهزیستی سرنج میده برا تزریق یه روز متادون میده برا ترک که خوده متادون اعتیاد آوره یه روزم از این قرص های گیاهی امروزم میگن شربت تریاک چندوقت دیگم میگن شربت تریاک الکل داره کبدو نابود میکنه/بخدا مردم ما موش آزمایشگاهی نیستن اگه میخواین اعتیاد تو جامعه نباشه شادی برا مردم بیارین مردم شادی میخوان مثل جهان اولی ها/به فرض یه معتاد اعتیادو ترک کرد وقتی یه جامعه افسرده داریم اون فرد معتاد یا میره الکی میشه یا به اعتیاد برمیگرده
نقل قول کردن
+3 #1 nazanin 1394-04-10 14:06
متن جالبی بود. تو این دوره جوونای ما خودشون نمیدونن دارن با خودشون چیکار میکنن
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تمامی حقوق این وب سایت نزد شرکت بازرگانی افراگستر محفوظ می باشد.
طراحی سایت : اکسین